I nagle, mamy relację z walk o Port Artur!
Notka z Timesa z roku 1904. Depesza z wojny rosyjsko-japońskiej z Port Artur:
Z przeraźliwym okrzykiem "Yob tvoyu mat" rosyjscy żołnierze rzucili się do kontrataku i odparli kolejne natarcie Japończyków. Po ataku zapytałem rosyjskiego oficera, co oznaczają owe, tak groźnie wykrzykiwane słowa "Yob tvoyu mat". Wyjaśnił, że znaczą one "Umrzemy za cara i ojczyznę!".