Inne utwory satyryczne > Inne

40-lecie "Pod Egidą" w tvp1

(1/6) > >>

666:
ZMARŁ JAN TADEUSZ STANISŁAWSKI (26.01.1936-21.04.2007)

Dziś (to jest w niedzielę 22 kwietnia) o godzinie 23:00  na tvp1 będzie można obejrzeć koncert z okazji 40-lecia kabaretu "Pod Egidą", który odbył się 5 dni temu, na którym to obecny był Jan Tadeusz Stanisławski

W Warszawie zmarł w sobotę po długiej chorobie w wieku 71 lat wybitny satyryk i aktor, Jan Tadeusz Stanisławski - poinformował Jerzy Jaroszyński z Teatru Polskiego w Warszawie.

Urodził się w 1936 roku we Włodzimierzu Wołyńskim w rodzinie nauczycielskiej. Po wojnie mieszkał w Warszawie.

W latach 1964-73 związany był ze Studenckim Teatrem Satyryków. W latach 1975-82 występował w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Wykłady z mniemanologii stosowanej

Wielką popularność zdobył w latach 70. radiowymi "wykładami" z mniemanologii stosowanej, której profesorem samozwańczo się mianował. Pisał także felietony satyryczne do prasy, w których obnażał wady narodowe Polaków, wyśmiewał brak kultury, alkoholizm, korupcję.

Jego niekonwencjonalne wykłady "O wyższości świąt Bożego Narodzenia nad świętami Wielkiej Nocy" gromadziły przed odbiornikami Polskiego Radia tłumy słuchaczy.

W telewizyjnym cyklu programów "Zezem" w drugiej połowie lat 70., reżyserowanych przez Janusza Zaorskiego, mówił o absurdach PRL-owskiej codzienności. Z tego programu pochodzi słynne określenie: "I to by było na tyle", którym kończył się każdy program. Do tamtego cyklu nawiązywały jego felietony "Telerancja" publikowane od lipca 2004 r. do stycznia 2006 r. w "TeleRzeczpospolitej".

Odznaczony medalem Gloria Artis

Współpracował z kabaretami Pod Egidą i Olgi Lipińskiej. Pięć dni temu wraz z innymi członkami "Pod Egidą" został odznaczony medalem Gloria Artis z okazji 40 - lecia istnienia kabaretu. Medal wręczył mu minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski.

Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce wyjechał do Chicago w Stanach Zjednoczonych. Tam występował w polonijnym radiu i telewizji. Zagrał około dwudziestu głównie epizodycznych ról w filmach i serialach telewizyjnych (m.in. w "Zezowatym szczęściu", "Czterdziestolatku", "C.K. Dezerterach"). W 1991 roku wydał książkę "Mniemanologia stosowana: krótki kurs z wypisami".

Stanisławski jest autorem tekstów znanych piosenek, m.in. przebojów "Czterdzieści lat minęło", "Cała sala śpiewa z nami", "Orkiestry dęte".

"To cios dla polskiego świata rozrywki"

- Strata Stanisławskiego to niewątpliwy cios dla polskiego świata rozrywki - powiedział Jaroszyński. Jego zdaniem Stanisławski był bardzo wyrazisty w swoich rolach, a przede wszystkim w humorze, jaki prezentował.

Stefan:
Wyjdzie że szargam, ale co tam - i tak mam opinię ugruntowaną.
Na tym forum generalnie nie robimy wklejek...
A pro po - mam zezem, są zaiinteresowani?

Cezarian:

--- Cytat: Stefan w 22 Kwietnia 2007, 22:48:31 ---Wyjdzie że szargam, ale co tam - i tak mam opinię ugruntowaną.
Na tym forum generalnie nie robimy wklejek...
A pro po - mam zezem, są zaiinteresowani?


--- Koniec cytatu ---
To nie wklejka, tylko klepsydra. Zaś chłopa szkoda. Sprawa o tyle dziwna, że ceniłem go, chociaż za jego "wykładami" nigdy nie przepadałem...
Czyli można powiedzieć: "I to by było na tyle". Ostatni raz.

Baader:
Ano ostatni. Osobiście lubiłem mniemanologię stosowaną - był to jeden z pierwszych słuchanych przeze mnie w ogóle programów w "Powtórce...", na równi z Rycerzami, dobre 20 lat temu.

666:
Wklejek może nie lubimy, ale osobiście uważam, iż sam nic mądrego bym nie napisał ku pamięci takiej osobistości.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej