Autor Wątek: Breweryje historyczne  (Przeczytany 128776 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Cezarian

  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 51888
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ja tu tylko bałaganię...
Odp: Breweryje historyczne
« Odpowiedź #615 dnia: 25 Stycznia 2017, 21:01:00 »
Powracam do okresu II RP i fantazji kawalerzystów z tego okresu. Historia jest interesująca o tyle, o ile, parafrazując niejakiego Johna Daltona, kogoś zaciekawi.

Święta pułkowe przedwojennych formacji kawaleryjskich były wydarzeniami ogniskującymi życie towarzyskie i kulturalne garnizonów. Z reguły kończyły się wystawnym balem, na którym każdy oficer, tak jak w boju, chciał być pierwszy i starał się wyróżnić ułańską fantazją. Podczas jednego z takich rautów, gdy impreza zdawała się tracić impet, dowódca pułku wezwał do siebie zastępcę, szepnął mu coś na ucho, po czym ten ostatni szybko się oddalił. Po chwili drzwi sali balowej otworzyły się z hukiem, a do środka wpadła pułkowa orkiestra i grając marsza generalskiego, przedefilowała wśród rozbawionych gości. Obecni na balu artylerzyści konni pozazdrościli ułanom i postanowili nie oddawać pola zbyt łatwo. Dowódca dywizjonu wezwał swojego zastępcę, który po odebraniu polecenia szybko zniknął za drzwiami. Po jakimś czasie drzwi na taras otworzyły się i ku zaskoczeniu obecnych na salę wtoczył się działon zaprzężony w cztery konie, z jaszczem amunicyjnym i armatą. Po sprawnym odprzodkowaniu z działa huknięto ślepakiem, aż we dworze powypadały wszystkie szyby. Wyjeżdżające działo zaczepiło jeszcze o hydrant, z którego na zebranych trysnęły strugi wody. Wniebowzięci kawalerzyści hurmem okrzyknęli artylerzystów zwycięzcami w tym pojedynku, po czym solidarnie cała brygada złożyła się na pokrycie kosztów.

Małżonki oficerów musiały być zachwycone.
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.

Offline Bruxa

  • ^,..,^
  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 38474
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-65535
  • ja tu tylko sprzątam...
Odp: Breweryje historyczne
« Odpowiedź #616 dnia: 26 Stycznia 2017, 00:28:40 »
Okien przynajmniej myć nie musiały...
Rude and not ginger

Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until you hear them speak.


Offline Cezarian

  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 51888
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ja tu tylko bałaganię...
Odp: Breweryje historyczne
« Odpowiedź #617 dnia: 26 Stycznia 2017, 10:03:07 »
Okien przynajmniej myć nie musiały...
Miały także od tego adiutantów?
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.

Offline Bruxa

  • ^,..,^
  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 38474
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-65535
  • ja tu tylko sprzątam...
Odp: Breweryje historyczne
« Odpowiedź #618 dnia: 26 Stycznia 2017, 17:26:26 »
Po sprawnym odprzodkowaniu z działa huknięto ślepakiem, aż we dworze powypadały wszystkie szyby.

To i myć nie było czego.
Rude and not ginger

Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until you hear them speak.


Offline Cezarian

  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 51888
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ja tu tylko bałaganię...
Odp: Breweryje historyczne
« Odpowiedź #619 dnia: 26 Stycznia 2017, 21:40:19 »
Racja, raczej było co zamiatać? A z drugiej strony, jak tu podłogi po zamiataniu nie umyć?
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.

Offline Bruxa

  • ^,..,^
  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 38474
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-65535
  • ja tu tylko sprzątam...
Odp: Breweryje historyczne
« Odpowiedź #620 dnia: 26 Stycznia 2017, 21:55:08 »
No. U nas taka kawaleria, czy nawet artyleria, nie miałaby szans z Panią Stenią, jakby jej spróbowali przejechać po umytym...
Rude and not ginger

Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until you hear them speak.


Offline Cezarian

  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 51888
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ja tu tylko bałaganię...
Odp: Breweryje historyczne
« Odpowiedź #621 dnia: 06 Lutego 2017, 11:12:37 »
Polszczyzna trudna jest, o czym na forum nikogo nie trzeba przekonywać. Trudna, nawet wtedy, jak się bardzo chce. Tak bardzo, że bardziej już chyba nie można. Bardzo starały się władze miasta Breda w X 1944r. po wyzwoleniu go przez Dywizję Pancerną generała Maczka. To wówczas jednak burmistrz Bredy studiując prawdopodobnie rozmówki holendersko-niemieckie uznał, że w wyrazie „uwolnienie” jest błąd, ponieważ dwa razy występuje człon "nie", wobec czego jedno "nie" usunięto.


Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.

Offline Bruxa

  • ^,..,^
  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 38474
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-65535
  • ja tu tylko sprzątam...
Odp: Breweryje historyczne
« Odpowiedź #622 dnia: 06 Lutego 2017, 12:13:36 »
No bo w końcu uwolnie czy nie?
Rude and not ginger

Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until you hear them speak.


Offline Cezarian

  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 51888
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ja tu tylko bałaganię...
Odp: Breweryje historyczne
« Odpowiedź #623 dnia: 30 Marca 2017, 11:10:49 »
Dzisiaj będzie pewna ciekawostka nadająca się być może także do wątku kontaminacyjnego, jednak, bardziej to historyczne. Otóż, istnieje w średniowiecznej i późniejszej literaturze europejskiej postać niejakiego Marchołta. Jest to fikcyjna osoba, powiedzmy chłopa lub błazna, który prowadzi mądre rozmowy z królem Salomonem. Jak ktoś jest zainteresowany, to przybliżenie postaci w Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Marcho%C5%82t_(posta%C4%87_literacka)

O tymże Marchołcie pisał w XVIw.  w Polsce niejaki Jan z Koszyczek, nadając swojej powieści jakże zwięzły i rwący za serce tytuł: "Rozmowy, które miał krol Salomon mądry z Marchołtem grubym a sprosnym, a wszakoż, jako o niem powiedają, barzo z wymownym."

I tu trafiamy w tak zwane sedno płotu. Otóż, tak obrazowo wygląda opis rzeczonego Marchołta i jego żony:

Gdy Salomon był na stolcu ojca swego Dawida, pełen mądrości i bogactw, uźrzał niektórego człowieka, imieniem Marchołta, przychodzącego od wschodu słońca, na obliczu żadnego i grubego, ale barzo wymownego. A żona jego była z nim, która była barzo straśliwa i głupia; które gdy Salomon kazał przed się przywieść, tedy stanęli oboje przed nim, społem na się patrzając. A wzrost Marchołtów był krótki, mały a miąszy, głowę miał wielką, czoło szyrokie, czyrwone a zmarszczone, uszy kosmate a zwieszone do pół lica, oczy miąsze a płynące, wargę spodnią mało niejako u wałacha, brodę smrodliwą a kosmatą jakoby u kozła, ręce jakoby klocki palce krótkie a wiąsze, nogi okrągłe, nos miąszy a garbaty, wargi wielkie a wiąsze, oblicze jakoby u osła, włosy jakoby na koźle, obów nóg jego była chłopska a barzo gruba, skóra jego kosmata a błotna, suknia jego krótka telko do lędźwi, nogawice jego fałdowne, odzienie jego farby barzo grubej.

Żona też jego była malutka a barzo miąsza, z wielkimi cyckami, włosy jej były jakoby szczeciny, brwi wielkie, ostre a smrodliwe jakoby na grzbiecie u wieprza, brodę jakoby u kozła, uszy jakoby u osła, oczy pochmurne a płynące, wzrok wężowy, ciało czarne a zmarszczone, cycki sinie jakoby ołów, pałce miała krótkie, mając na nich żelazne pierścienie, nozdrze oboje, wierzchnie i spodnie, miała nieboga barzo wielkie; goleni krótkie a miąsze, a kosmate jakoby i u niedźwiedzia; suknia jej była kosmata a rozerwana.


Zdumiewa nie tylko eee... nieudatność obu postaci, co bogactwo języka (barzo miasza - gruba?), a przede wszytkim znajomość szczegółów. Nie mówię już nawet o smrodliwości brwi lub brody, co o kolorze i wielkości cycek szanownej małżonki. A nozdrza oboje wierzchnie i spodnie? Może wszystko wyjaśnia rozerwana suknia?

A ciekawe jest także pochodzenie naszego bohatera i jego małżonki, ale o tym w następnym odcinku.
« Ostatnia zmiana: 30 Marca 2017, 16:33:48 wysłana przez Cezarian »
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.

Offline Bluesmanniak

  • ZOMOwiec
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *****
  • Wiadomości: 26277
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-4
Odp: Breweryje historyczne
« Odpowiedź #624 dnia: 30 Marca 2017, 11:32:03 »
A mnie już początek zastanowił i zmroził - cóż to znaczy, że Salomon był "na stolcu" ojca swego?!

Offline Bruxa

  • ^,..,^
  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 38474
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-65535
  • ja tu tylko sprzątam...
Odp: Breweryje historyczne
« Odpowiedź #625 dnia: 30 Marca 2017, 22:03:20 »
Mnie się opis Marchołta początkowo widział na Stefana, ale tylko do brody. Broda wskazuje, że jednak nie.
No i co do wargi nie mam pewności, bo w życiu nie widziałam wargi wałacha.
Innych części wałacha zresztą też nie.

Czy Gonzo ma może brodę?
Rude and not ginger

Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until you hear them speak.


Offline Cezarian

  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 51888
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ja tu tylko bałaganię...
Odp: Breweryje historyczne
« Odpowiedź #626 dnia: 02 Kwietnia 2017, 20:41:18 »
Dzisiaj dalszy ciąg Marchołta. Ciągle uważam, że warto, bo imiona, zwłaszcza kobiece, zaprezentowane w genologii Marchołta nadają się jak ulał do każdego skeczu kabaretowego.


Którzyście wy a skądeście, a który jest rodzaj wasz?

Marchołt odpowiedział: Powiedz ty nam drzewiej swój rodzaj i ojców twoich, tedy ja też powiem tobie rodzaj nasz.

Salomon: Ja jestem ze dwunaście rodzajów prorockich: Judas porodził Fares, Fares porodził Ezron, Ezron porodził Aram, Ara porodził Aminadab, Aminadab porodził Naazon, a Naazon porodził Salmon, Salmon porodził Boos, a Boos porodził Obet, Obet porodził Izai, Izai porodził króla Dawida, Dawid porodził króla Salomona, a ja jestem król Salomon.

Marchołt też odpowiedział: Ja jestem ze dwunaście rodzajów chłopskich: Chłoptas porodził Gruczoła, Gruczoł porodził Rudka, Rudek porodził Rzygulca, a Rzygulec porodził Kudmieja, Kudmiej porodził Mózgowca, Mózgowiec porodził Łypia, Łyp porodził Potyrałę, Potyrała porodził Kuchtę, a Kuchta porodził Trzęsiogona, Trzęsiogon porodził Opiołkę, Opiołka porodził Warchoła, a Warchoł porodził Marchołta, a ja jestem Marchołt. A żona moja jest ze dwunaście rodzajów kurewskich: Kudlicha porodziła Pomyję, a Pomyja porodziła Wardęgę, Wardęga porodziła Przepołudnicę, Przepołudnica porodziła Wieszczycę, Wieszczyca porodziła Leżuchnę, Leżuchna porodziła Niewtyczkę, Niewtyczka porodziła Chwycichę, Chwycicha porodziła Mędygrałę, Mędygrała porodziła Suwalankę, Suwalanka porodziła Nasiemkłę, Nasiemkła porodziła Powaliszkę, a toć jest Powaliszka, żona moja.

 
Zdaniem komentujących ten fragment w audycji Kryzys wieku średniego, damskie imiona są prawdopodobnie wzięte z XVI-wiecznych lupanarów krakowskich. To znakomicie wyjaśnia Chwycichę, Leżuchnę, a już zwłaszcza moją ulubioną Niewtyczkę.
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.

Offline Bruxa

  • ^,..,^
  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 38474
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-65535
  • ja tu tylko sprzątam...
Odp: Breweryje historyczne
« Odpowiedź #627 dnia: 03 Kwietnia 2017, 06:10:56 »
Izai porodził króla Dawida, Dawid porodził króla Salomona

Dżęder?
Rude and not ginger

Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until you hear them speak.


Offline Bluesmanniak

  • ZOMOwiec
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *****
  • Wiadomości: 26277
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-4
Odp: Breweryje historyczne
« Odpowiedź #628 dnia: 03 Kwietnia 2017, 07:32:42 »
Marchołt też odpowiedział: Ja jestem ze dwunaście rodzajów chłopskich: Chłoptas porodził Gruczoła, Gruczoł porodził Rudka, Rudek porodził Rzygulca, a Rzygulec porodził Kudmieja, Kudmiej porodził Mózgowca, Mózgowiec porodził Łypia, Łyp porodził Potyrałę, Potyrała porodził Kuchtę, a Kuchta porodził Trzęsiogona, Trzęsiogon porodził Opiołkę, Opiołka porodził Warchoła, a Warchoł porodził Marchołta,
I to w całem narodzie...

Offline Cezarian

  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 51888
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ja tu tylko bałaganię...
Odp: Breweryje historyczne
« Odpowiedź #629 dnia: 13 Kwietnia 2017, 10:51:54 »
Nie chcąc profanować koci kociego wątku, wrzucam obrazek tutaj, bo ma przecież konotacje historyczne (na razie):



Dziadek Jacek nigdy by sobie na to nie pozwolił pod Cuszimą:

Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.