Autor Wątek: Sam jesteś krypciakiem!!! - czyli humor hermetyczny.  (Przeczytany 5044 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Bruxa

  • ^,..,^
  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 38330
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-65535
  • ja tu tylko sprzątam...
Odp: Sam jesteś krypciakiem!!! - czyli humor hermetyczny.
« Odpowiedź #45 dnia: 23 Stycznia 2023, 16:00:58 »
Bo to jest zaawansowana wyszukiwarka a nie żadna inteligencja.

Parę lat temu była już taka rozrywka, taki dżinn z lampy, co za pomocą kilku pytań potrafił odgadnąć o kim znanym się myśli. Pewnie jeszcze gdzieś jest w sieci, ale nazwy nie pomnę.

A wiedzy, nawet najszerszej, nie należy mylić z inteligencją. A już na pewno nie z mądrością.



Edit: znalazłam drania, Akinator się nazywa. Nadal bardzo prosta zabawka, ale rozszerzono zakres o przedmioty i zwierzęta.
Rude and not ginger

Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until you hear them speak.


Offline Baader

  • Hydraulik
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 3839
  • słoiki dżemu truskawkowego +25/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sam jesteś krypciakiem!!! - czyli humor hermetyczny.
« Odpowiedź #46 dnia: 24 Stycznia 2023, 11:05:22 »
Bo to jest zaawansowana wyszukiwarka a nie żadna inteligencja.

W dodatku tak na pierwszy rzut oka niebezpieczna o tyle, że klasyczne w przypadku braku "bezpośredniego trafienia" wyrzucają pewną ilość mniej / jeszcze mniej / zupełnie niemal nie powiązanych linków co pozwala na wyrobienie sobie pewnego poglądu na sprawę i ew sformułowanie pytania inaczej. A tzw SI w razie braku dokładnej odpowiedzi (vide przypadek katastrofy Ju-87) zaczyna wymyślać dośćprawdopodobną ale jednak nieprawdziwą historyjkę.

Edit: znalazłam drania, Akinator się nazywa. Nadal bardzo prosta zabawka, ale rozszerzono zakres o przedmioty i zwierzęta.

Fakt, Akinator był niezły. W sumie klasyczne drzewko wiedzy a robi wrażenie....
Hochsztapler pan jesteś panie starszy! Zwykły hoch... hochsztapler!!!

Online Bruxa

  • ^,..,^
  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 38330
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-65535
  • ja tu tylko sprzątam...
Odp: Sam jesteś krypciakiem!!! - czyli humor hermetyczny.
« Odpowiedź #47 dnia: 24 Stycznia 2023, 16:40:48 »
Opakowanie urocze miał.

Swoją drogą, poszedł teraz hyr, że nauczyciele wpadli w panikę, że AI będzie za uczniów robić zadania domowe, i że się nie da odróżnić.
Da się, da.
Jak cos za gładkie, to od razu widać.
A tak poważnie, to nie wiem skąd tych przerażonych nauczycieli wytrzasnęli, spod kamienia?
Mnie już od lat AI pomaga tępić takich sprytnych inaczej. Antyplagiat to się nazywa.
I tu nie rozumiem metody kol. polonistek, które zabraniają "pisania na komputerze". Że niby jak ręcznie, to po swojemu.
Ja, mhm...
Ja już od dawna stosuję zasadę odwrotną.
Po pierwsze, łatwiej mi tekst elektroniczny przepuścić przez wzmiankowany antyplagiat, niż papierowy.
Po drugie, przy okazji mogą (muszą!) się te cybernetyczne analfabety nauczyć jak poprawnie nazwać plik, jaki dać tytuł mailowi (żebym nie dostała dwudziestu prac pod nazwą "domowe z anglika"), jak formatować tekst i takie tam podobne.
I zero tolerancji na literówki i ortografy, bo nieużycie autokorekty, skoro można, uważam za obelgę i brak szacunku.

Podobnie jak za dawnych czasów nie rozumiałam zakazu pisania ołówkiem bądź długopisem wycieralnym.
Zdecydowanie wolę sprawdzać wytarte i przepisane na czysto niż pokreślone i nabazgrane jedno na drugim.

Ale ja jakaś nienormalna jestem...
Rude and not ginger

Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until you hear them speak.


Offline Cezarian

  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 51637
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ja tu tylko bałaganię...
Odp: Sam jesteś krypciakiem!!! - czyli humor hermetyczny.
« Odpowiedź #48 dnia: 24 Stycznia 2023, 17:06:35 »
Oczywiście, że nie jesteś normalna.
Jedak, żeby tak ograniczać samorozwój uczniów i narzucać im jakieś reguły? Przecież to jest zbrodnia na ich kreatywności.
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.

Online Bruxa

  • ^,..,^
  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 38330
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-65535
  • ja tu tylko sprzątam...
Odp: Sam jesteś krypciakiem!!! - czyli humor hermetyczny.
« Odpowiedź #49 dnia: 24 Stycznia 2023, 18:07:27 »
Ależ to właśnie ograniczenia pobudzają największą kreatywność.

Tak, wiem, nienormalna jestem.
Rude and not ginger

Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until you hear them speak.


Offline Baader

  • Hydraulik
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 3839
  • słoiki dżemu truskawkowego +25/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sam jesteś krypciakiem!!! - czyli humor hermetyczny.
« Odpowiedź #50 dnia: 24 Stycznia 2023, 18:07:59 »
Swoją drogą istnieje aplikacja bez pretensji do bycia Sztucznom Yntelygencjom a robiąca naprawdę ogromne wrażenie. Mowa o Microsoft Math. Piszemy długopisem zadanie np układ równań, robimy mu zdjęcie a aplikacja go rozwiązuje. Cóż z tego, zapyta ktoś słusznie, toż to potrafił już w 1994 niezapomniany (i świetny) Derive pod MS DOS. Ano to że Math podaje kolejne przekształcenia z bogatym komentarzem. Świetna rzecz. Oczywiście jellonka który bazowałby tylko na tym łatwo uziemić ale... Bywały zadania gdzie człowiek utknął zupełnie choć przecież rozumiał temat a taka pomoc pozwoliłaby rzucić coś w rodzaju "Nozesz ev, faktycznie!" i ruszyć dalej...
Hochsztapler pan jesteś panie starszy! Zwykły hoch... hochsztapler!!!

Online Bruxa

  • ^,..,^
  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 38330
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-65535
  • ja tu tylko sprzątam...
Odp: Sam jesteś krypciakiem!!! - czyli humor hermetyczny.
« Odpowiedź #51 dnia: 24 Stycznia 2023, 18:30:13 »
Coś takiego, a może właśnie i to, polecają co światlejsi matematycy co światlejszym uczniom.

Bo do używania taj sztucznej niezbędna jest ta prawdziwa.

Z drugiej strony, jak pisał Pratchett: Real stupidity beats artificial intelligence every time...
Rude and not ginger

Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until you hear them speak.


Offline Cezarian

  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 51637
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ja tu tylko bałaganię...
Odp: Sam jesteś krypciakiem!!! - czyli humor hermetyczny.
« Odpowiedź #52 dnia: 24 Stycznia 2023, 20:42:16 »
Mela dobrze kombinuje. Czy jak już opracujemy sztuczną inteligencję, to nie skończy to się sztuczną głupotą? Czy można wynaleźć inteligencję bez wynalezienia równocześnie głupoty?Tak, wiem, ja też. S:)
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.

Offline Baader

  • Hydraulik
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 3839
  • słoiki dżemu truskawkowego +25/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sam jesteś krypciakiem!!! - czyli humor hermetyczny.
« Odpowiedź #53 dnia: 26 Stycznia 2023, 10:32:46 »
Coś takiego, a może właśnie i to, polecają co światlejsi matematycy co światlejszym uczniom.

Tak naprawdę ostateczny eksperyment należałoby przeprowadzić na całkach. W algebrze sprawa była prosta: jeśli macierze i/lub równiania niepokojąco puchły oznaczało to zwykle poważne zejście z kursu i ścieżki. Dokładniej - nie zauważyło się pewnej upraszczającej cechy wbudowanej przez miłosiernego (?!) twórcę w zadanie; już to same jedynki po przekątnej, takie tam. Oczywiście nadal można było zadanie rozwiązać ale szanse malały znacznie*). Przynależne zaś do analizy matematycznej całki są takie... niedodefiniowane. W zależności od wyboru metody otrzymuje się różne, dziwne i rozkrzaczone wyniki co do których trudno być pewnym prawidłowości **)

*) Choć i to zależało od determinacji. Kolega D (pozdrawiam jeśli to czyta) pomnożył tak własnie na piechotę na pewnym kolokwium trzy macierze zespolone 3x3 i otrzymał prawidłowy wynik. To trochę jak ten delikwent z "Wielkiego Marszu" St. Kinga któremu transporter półgąsienicowy przejechał po obu nogach a on pełzł dalej z przepisową prędkością 4 mph!
**) Działało to i w drugą stronę: jeśli potrafiło się wykazać podczas finalnego przesłuchania przez Inkwizy... Egzaminatora prawidłową ogółną ścieżką rozumowania to i ten nie był za bardzo w stanie zakwestionować wyniku.
Hochsztapler pan jesteś panie starszy! Zwykły hoch... hochsztapler!!!

Offline Cezarian

  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 51637
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ja tu tylko bałaganię...
Odp: Sam jesteś krypciakiem!!! - czyli humor hermetyczny.
« Odpowiedź #54 dnia: 26 Stycznia 2023, 10:36:51 »
Wyższa matematyka. A o geometrii to już nic, za prosta?
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.

Offline Baader

  • Hydraulik
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 3839
  • słoiki dżemu truskawkowego +25/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sam jesteś krypciakiem!!! - czyli humor hermetyczny.
« Odpowiedź #55 dnia: 26 Stycznia 2023, 10:38:26 »
Wyższa matematyka. A o geometrii to już nic, za prosta?

Ta... standardowy tekst: Udowodniliśmy sobie zatem ogólne twierdzenie wraz z przykładem dla przestrzeni euklidesowej, a na egzaminie będzie dla ogólnej, dowolnej ilości wymiarów
Hochsztapler pan jesteś panie starszy! Zwykły hoch... hochsztapler!!!

Offline Baader

  • Hydraulik
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 3839
  • słoiki dżemu truskawkowego +25/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sam jesteś krypciakiem!!! - czyli humor hermetyczny.
« Odpowiedź #56 dnia: 29 Marca 2023, 21:27:49 »
Kumpel przypomniał mi ostatnio (mniejsza o okoliczności i uprasza sie o niekomentowanie) standardowy toast programistów - asemblerowców:

- No to cykl!

Hochsztapler pan jesteś panie starszy! Zwykły hoch... hochsztapler!!!

Offline Cezarian

  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 51637
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ja tu tylko bałaganię...
Odp: Sam jesteś krypciakiem!!! - czyli humor hermetyczny.
« Odpowiedź #57 dnia: 29 Marca 2023, 21:31:29 »
Poza tym, że nie wiem, kto to asamblerowcy, to wydaje mi się, że ten toast był... już wiem, w NTDO!
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.

Offline Baader

  • Hydraulik
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 3839
  • słoiki dżemu truskawkowego +25/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sam jesteś krypciakiem!!! - czyli humor hermetyczny.
« Odpowiedź #58 dnia: 29 Marca 2023, 21:43:12 »
Poza tym, że nie wiem, kto to asamblerowcy, to wydaje mi się, że ten toast był... już wiem, w NTDO!

W sporym uproszczeniu pisacze programów bezpośrednio w kodzie procesora. Całość działa szybko ale za to kod wygląda trochę jak opowieści Dziadka Jacka o języku kosmitów: trt rt rtr, no i trzeba sobie pilnować czasu wykonania poszczególnych poleceń - zliczając cykle własnie. A co to NTDO?
Hochsztapler pan jesteś panie starszy! Zwykły hoch... hochsztapler!!!

Offline Cezarian

  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 51637
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ja tu tylko bałaganię...
Odp: Sam jesteś krypciakiem!!! - czyli humor hermetyczny.
« Odpowiedź #59 dnia: 29 Marca 2023, 21:53:33 »
NTDO - NIe tylko dla orłów, kultowa audycja satyryczna Mana Wasowskiego i reszty. Na przykład:
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.