Kategoria ogólna > Dyskusja ogólna

Wysoka Eksmisjo...

(1/67) > >>

Bruxa:
Uskarżałam się ostatnio na brak wątku prawniczego.
Ponieważ odbiło się to szerokim milczeniem (nie licząc protestów Cezariana, ale on nie może być sędzią we własnej sprawie), sama sobie taki wątek zakładam.
A co.
Zwłaszcza, że nie wiem gdzie zamieścić poniższe notatki (nie moje, na szczęście).

Uwaga: NIE CZYTAĆ PRZED JEDZENIEM!
Po jedzeniu też lepiej nie...



Cezarian:
Strasznie trudno to przeczytać, a szkoda, bo rzeczywiście warto...
Co jest między zębami a zwłokami? Puchar?

Bluesmanniak:
Faktycznie - strasznie trudno, włożyłem najlepsze okulary i nic. Może ktoś streści?

Bruxa:
Może Cezary?
I dorzuciłby swoje, o ile tajemnica zawodowa pozwala?

Ja zacytuję najmniej nieśniadaniowe wyimki:

"Istnieje niebezpieczeństwo pomylenia np. ran zadanych widłami z serią z pistoletu autentyk!"
"Gdyby żabie odstrzelić głowę to tylko łapy by zostały, a to nie jest wartościowy materiał badawczy."

Bruxa:
To może to będzie łatwiej przeczytać (wbrew pozorom nie jest po angielsku):

    Traumatic brain injuries in illustrated literature: experience from a series of over 700 head injuries in the Asterix comic books.(Urazowe obrażenia mózgu w literaturze ilustrowanej: doświadczenie z serii ponad 700 obrażeń mózgu w komiksach Asterix.)

    Acta Neurochir (Wien). 2011 Jun;153(6):1351-5.

    Kamp MA, Slotty P, Sarikaya-Seiwert S, Steiger HJ, Hänggi D.

    Wydział Neurochirurgii
    Heinrich-Heine-University Düsseldorf

    Tło: Celem niniejszego badania była analiza epidemiologii i specyficznych czynników ryzyka traumatycznych obrażeń mózgu (TOM) (traumatic brain injury -TBI) w komiksach „Asterix”. W literaturze ilustrowanej TOM jest głównym wzorem urazów.

    Metody: Retrospektywna analiza TOM we wszystkich 34 komiksach Asterix została przeprowadzone poprzez badanie początkowego stanu neurologicznego oraz oznak TOM. Dane kliniczne zostały skorelowane z informacją dotyczącą mechanizmów urazów, socjokulturowym pochodzeniem ofiar i sprawców, i okolicznościami urazów by zidentyfikować specyficzne czynniki ryzyka.

    Wyniki: Zidentyfikowano siedemset cztery TOMy. Większość osób uczestniczących była dorosła, płci męskiej. Główną przyczyną urazu była napaść (98,8%). Urazy zostały sklasyfikowane jako poważne w ponad 50% (GCS 3-8). Rozpoznano różne deficyty neurologiczne i ślady złamań podstawy czaszki. Choć ponad połowa ofiar obrażeń głowy doznała ostrego początkowego upośledzenia przytomności, nie odnotowano żadnego przypadku śmierci bądź trwałego deficytu neurologicznego. Największą grupę postaci z obrażeniami głowy stanowili Rzymianie 63.9%), podczas gdy Galowie spowodowali prawię 90% TOMów. 70.5% ofiar nosiło hełm, ale został on utracony w przeważającej liczbie przypadków (87.7%). W 83% przypadków TOMy były dokonane pod wpływem substancji odurzającej zwanej „napojem magicznym”.

    Wnioski: Chociaż ponad połowa pacjentów miała początkowo objawy poważnego upośledzenia świadomości po TOMie, nie znaleziono trwałego upośledzenia. Narodowość rzymska, porażenie nerwu podjęzykowego, zgubiony hełm i spożycie magicznego napoju były znacząco skorelowane z początkowym poważnym upośledzeniem świadomości (p ≤ 0.05).


Czyli - w czasie deszczu anatomopatologwie się nudzą...
via http://vetulani.wordpress.com/2011/06/19/traumatyczne-uszkodzenia-mozgu-w-komiksach-asterix/

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej