Autor Wątek: Maciej Zembaty nie żyje...  (Przeczytany 54875 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Jasio

  • Hydraulik
  • Nowy Bułczarz
  • *
  • Wiadomości: 19
  • słoiki dżemu truskawkowego +3/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Maciej Zembaty nie żyje...
« dnia: 27 Czerwca 2011, 21:51:42 »
Nie czuję się godny zakładania tego wątku, ale ktoś to musi zrobić...
Przed kilkoma minutami Wirtualna Polska zamieściła tę wiadomość:

Nie żyje Maciej Zembaty, tego głosu się nie zapomina

Nie żyje Maciej Zembaty. 67-letni bard zmarł w szpitalu w poniedziałek, 27 czerwca. O śmierci Zembatego poinformował na swoim Facebooku Zbigniew Hołdys.
Maciej Zembaty był poetą, satyrykiem, scenarzystą, reżyserem radiowym, muzykiem, bardem i tłumaczem, głównie poezji Leonarda Cohena. Przez wielu uważany był za klasyka polskiego czarnego humoru.
Ukończył średnią szkołę muzyczną w klasie fortepianu. Uczęszczał także do szkoły plastycznej, jednak jej nie ukończył. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę magisterską napisał na temat polskiej piosenki i gwary więziennej. Dzięki swym badaniom stał się jednym z pierwszych specjalistów od grypsery. Zadebiutował w 1965 na Festiwalu w Opolu, gdzie uzyskał wyróżnienie jury oraz nagrodę za najlepszy debiut autorski.
W 1972 zetknął się z piosenkami Leonarda Cohena. W ciągu kilku miesięcy przetłumaczył ich kilkanaście, a do dziś - ponad 60. Większość z nich opublikował w tomikach, zarówno w obiegu oficjalnym, jak i poza nim. Wydał także kilka płyt z własnymi aranżacjami i wykonaniami piosenek kanadyjskiego autora. Jego tłumaczenie piosenki Partisan stało się jednym z nieoficjalnych hymnów przywódców Solidarności internowanych w latach stanu wojennego. Album Alleluja sprzedano w ponad 400 tysięcy egzemplarzy, dzięki czemu w 1986 uznany został za złotą płytę. W latach 80. występował w duecie z Johnem Porterem.
W pierwszą rocznicę Sierpnia '80 współtworzył Pierwszy Przegląd Piosenki Prawdziwej "Zakazane Piosenki" - imprezę będącą "antyfestiwalem sopockim" prezentującą twórców i twórczość poza peerelowską cenzurą.
W 1972 we współpracy z Jackiem Janczarskim stworzył radiowe słuchowisko Rodzina Poszepszyńskich, które stała się jedną ze sztandarowych audycji rozrywkowych Polskiego Radio. Tworzone i nadawane było z dłuższymi przerwami na przestrzeni 25 lat, a jego bohaterowie stali się parodią postaci znanych z innych seriali radiowych takich jak Matysiakowie i W Jezioranach.
W latach siedemdziesiątych związał się też z Programem Trzecim Polskiego Radia gdzie prowadził między innymi autorską audycję "Zgryz", był też jednym z prezenterów "Zapraszamy do Trójki" - pierwszej i jedynej podówczas audycji nadawanej "na żywo" z telefonicznym udziałem słuchaczy.
Poza tłumaczeniami z angielskiego i własną twórczością, opublikował także kilka przekładów wierszy i piosenek autorów rosyjskich, głównie tzw. pieśni błatnych. Przez wiele lat Zembaty współpracował także z polskimi reżyserami. Zasłynął jako scenarzysta i autor muzyki do kilku filmów, m.in. Około północy (1977), Sam na sam (1977) i serialu telewizyjnego Siedem życzeń (1984). W tym ostatnim użyczył również głosu kotu o imieniu Rademenes.
Do legendy przeszła żartobliwa piosenka "pogrzebowa" Zembatego - Ostatnia posługa, śpiewana na melodię marsza żałobnego Chopina, która, jak podkreślali socjologowie, przełamała pewne tabu dotyczące społecznej obyczajowości związanej ze śmiercią i pochówkiem, uwalniając ją od obowiązkowej celebry i urzędowego smutku.

Offline Baader

  • Hydraulik
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 3839
  • słoiki dżemu truskawkowego +25/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Maciej Zembaty nie żyje...
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Czerwca 2011, 21:54:08 »
Ano, sam się przed chwilą dowiedziałem. Cóż rzec. Trzeba by jakoś załatwić puszczenie w PzR którejś ponurej piosenki, myślę że by się ucieszył...
Hochsztapler pan jesteś panie starszy! Zwykły hoch... hochsztapler!!!

Stefan

  • Gość
Odp: Maciej Zembaty nie żyje...
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Czerwca 2011, 22:14:18 »
@Jasio
Nie chcę być niegrzeczny, ale po kiego grzyba (wierz mi, chciałem inaczej napisać, ale nie chce mi się czekać do 23) zrobiłeś wklejkę ze WP?
My wiemy kim był Zembaty.
Lepiej podziel się swą refleksją/wspomnieniami na jego temat.
Tak będzie lepiej, wierz mi.

stypa pedadoga

  • Gość
Odp: Maciej Zembaty nie żyje...
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Czerwca 2011, 22:16:26 »
Myślę, że nie trzeba nic załatwiać, możemy być spokojni.

A akurat dziś rano, po długiej przerwie zajrzałem tu:
http://www.maciejzembaty.pl/ (Patrz "Dobre wieści")
ale widać źle zrozumiałem...

Offline 666

  • Łeb-Majster
  • Młodszy Techniczny Telewizyjny
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • ***
  • Wiadomości: 4910
  • słoiki dżemu truskawkowego +667/-666
  • Płeć: Mężczyzna
    • 4915610
    • Maciej Zembaty - strona nieoficjalna
Odp: Maciej Zembaty nie żyje...
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Czerwca 2011, 22:29:25 »
Nie mam teraz nastroju żeby coś pisać, ale na pewno będzie mi Go brakowało! Choć już nie udzielał się tak jak kiedyś, to świadomość że już Go nie będzie mnie przygnębia.

Ja wklejki z WP nie będę czytał bo za długa i bez sensu.

Niech spoczywa w pokoju, ale zawsze z dobrym humorem!

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Cytat: maciej zembaty
po długim śnie zimowym, Artysta, poczuwszy wolę bożą ( w kuluarach nazywaną weną) zawiadamia, ze w krótkim czasie, ku chwale Ojczyzny - z martwych powstanie…
:D może szykuje coś w swoim stylu?
nie graj ze mną...

Offline Baader

  • Hydraulik
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 3839
  • słoiki dżemu truskawkowego +25/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Maciej Zembaty nie żyje...
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Czerwca 2011, 22:37:16 »
:D może szykuje coś w swoim stylu?

No to by do niego pasowało. Obawiam się jednak, że nie.
Hochsztapler pan jesteś panie starszy! Zwykły hoch... hochsztapler!!!

Offline Jasio

  • Hydraulik
  • Nowy Bułczarz
  • *
  • Wiadomości: 19
  • słoiki dżemu truskawkowego +3/-0
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Maciej Zembaty nie żyje...
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Czerwca 2011, 22:41:15 »
@Stefan
Stefanku!
"My wiemy kim był Zembaty". Zabrzmiało to jakoś tak... hermetycznie i niestety poczułem się jak nieproszony gość. Możesz być pewien, że ja też doskonale wiem. Poszepszyńskich słuchałem nieomalże od samego początku, jeszcze w latach 70-tych w ITRze, przed epoką 60-ki. A wklejka z WP? Zrobiłem pierwsze, co mi przyszło do głowy, kiedy przeczytałem tę smutną wiadomość.
Jeżeli ogółowi się to nie podoba, to mogę natychmiast skasować tamten post.

A tak w ogóle - smutno mi...

Offline 666

  • Łeb-Majster
  • Młodszy Techniczny Telewizyjny
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • ***
  • Wiadomości: 4910
  • słoiki dżemu truskawkowego +667/-666
  • Płeć: Mężczyzna
    • 4915610
    • Maciej Zembaty - strona nieoficjalna
Odp: Maciej Zembaty nie żyje...
« Odpowiedź #7 dnia: 27 Czerwca 2011, 22:44:00 »
Nie kasuj, nie kasuj, tylko lepsza byłaby twoja refleksja, a posty wklejaj tam gdzie ludzie nie wiedzą o co chodzi.

Ja skrobnę jakąś notkę na stronie, której nie aktualizowałem dawno, a tu przyszło mi coś takiego... to już wolałbym nie aktualizować jej.

...w końcu przecież MACIEJ nie umarł, a ŻYJE dalej i na zawsze.

Najlepiej chyba powie to sam mistrz:
ostatnia posługa
ale przecież...
w prosektorium najweselej jest nad ranem
nie graj ze mną...

Offline Baader

  • Hydraulik
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 3839
  • słoiki dżemu truskawkowego +25/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Maciej Zembaty nie żyje...
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Czerwca 2011, 23:43:25 »
Informacja na stronie Trójki: "28 czerwca o godz. 13 w audycji "Akademia rozrywki", Artur Andrus będzie wspominał postać Macieja Zembatego". Postarajmy się w miarę możliwości być wtedy na forum.
Hochsztapler pan jesteś panie starszy! Zwykły hoch... hochsztapler!!!

Offline szczutek

  • Kompanijny kolaborant bez klasy; As szkodnictwa
  • Hydraulik
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 2281
  • słoiki dżemu truskawkowego +140/-459
  • Nie zrozumiałem pytania
Odp: Maciej Zembaty nie żyje...
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Czerwca 2011, 23:46:36 »
Cóż powiedzieć. Zdarza się. Niestety, nie każdy może być Dziadkiem Jackiem. Szkoda Zębacza, zawsze miałem go jednak nadzieję spotkać, czy to na koncercie, czy też w ramach spotkań z Rodziną - nie wyszło, bardzo mi tego szkoda. Przynajmniej nie będzie się on musiał przejmować więcej sprawami tego durnowatego świata. Tylko wygodna parcela na cmentarzu, życie jak w Madrycie - w takim miejscu nawet ZUS już cię nie tknie. No chyba, że IPN będzie się bawił w ekshumacje. Męmento Mori.

A wlepka z wp, to fakt, rzecz raczej nieklasowa. Tyle. Oj, Jasiu, weź ołówek i pisz...
Węgiel to antracyt. Antracyt to ty. Skriabin zjadł karabin, a ciotka ma wszy.

Offline Ali

  • ZOMOwiec
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *****
  • Wiadomości: 4983
  • słoiki dżemu truskawkowego +46/-0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Im więcej wiem, tym mniej wiem...
Odp: Maciej Zembaty nie żyje...
« Odpowiedź #10 dnia: 28 Czerwca 2011, 00:19:13 »
Krótko po 23 przeczytałem na forum wiadomość... Od tego czasu siedzę i gapię się w monitor... Miałem tyle jeszcze dzisiaj zrobić, a tu cała chęć mi odleciała...
Dla mnie Zembaty to nie tylko Rodzina, to również takie kawałki jak ten:
Dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i głupota ludzka, choć co do Wszechświata to nie byłbym tak całkiem pewny. Albert Einstein

Offline Cezarian

  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 51643
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ja tu tylko bałaganię...
Odp: Maciej Zembaty nie żyje...
« Odpowiedź #11 dnia: 28 Czerwca 2011, 00:33:39 »
Wiadomość to niewątpliwie wstrząsająca dla tego forum. Rodzina zastępcza straciła na początek najmłodszego, czyli Maurycego (choć wcześniej straciła Janczarskiego). Zastanawiam się, kiedy i gdzie pogrzeb, czy ktoś od nas będzie mógł uczestniczyć?
Jasiu, nie denerwuj się na tym to foum polega, że każdy ma swoje ale, Ty także mozesz mieć ;)
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.

Offline JAROMI

  • Aktywny Bułczarz
  • ***
  • Wiadomości: 113
  • słoiki dżemu truskawkowego +680/-0
  • Płeć: Mężczyzna
    • Jaromi - Jestem bluesmanem
Odp: Maciej Zembaty nie żyje...
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Czerwca 2011, 02:16:11 »

Offline Bazil

  • Hydraulik
  • Aktywny Bułczarz
  • *
  • Wiadomości: 135
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-0
  • Płeć: Mężczyzna
  • zignorowac?....czy dac w modre?
Odp: Maciej Zembaty nie żyje...
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Czerwca 2011, 06:06:33 »
Czapki z glów....zmarl Mistrz.....to pierwsza wiadomosc jaka dzis uslyszalem......

Offline Tosia

  • kulturalna doktorantka bez nałogów
  • Hydraulik
  • Aktywny Bułczarz
  • *
  • Wiadomości: 228
  • słoiki dżemu truskawkowego +36/-2
Odp: Maciej Zembaty nie żyje...
« Odpowiedź #14 dnia: 28 Czerwca 2011, 08:45:08 »
A ja napisałam epitafium.

Drogi przechodniu,
Pochyl się nad tym kramem,
Choć jego lokator wolałby przebywać w prosektorium,
Zwłaszcza nad ranem.