Autor Wątek: wątek bardzo edukacyjny  (Przeczytany 58042 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Bruxa

  • ^,..,^
  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 38327
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-65535
  • ja tu tylko sprzątam...
Odp: wątek bardzo edukacyjny
« Odpowiedź #1035 dnia: 07 Czerwca 2022, 13:04:55 »
Nawet trzeba.
Bo z czego oceni, jak nie miała kiedy ocen cząstkowych wystawić?  S:)
Rude and not ginger

Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until you hear them speak.


Online Cezarian

  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 51635
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ja tu tylko bałaganię...
Odp: wątek bardzo edukacyjny
« Odpowiedź #1036 dnia: 07 Czerwca 2022, 13:15:04 »
I wszystko jasne, dlatego zasięgnąłem porady fachowca.
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.

Offline Ali

  • ZOMOwiec
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *****
  • Wiadomości: 4983
  • słoiki dżemu truskawkowego +46/-0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Im więcej wiem, tym mniej wiem...
Odp: wątek bardzo edukacyjny
« Odpowiedź #1037 dnia: 07 Czerwca 2022, 13:51:07 »
Już nie będę pisał jak to wszystko wygląda od strony rodzica ucznia klasy 7, bo nie chce mi się denerwować...
No i nie chcę, żeby mnie Mela ubiła jak tylko kiedyś pojawię się Jej przed celownikiem...
Dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i głupota ludzka, choć co do Wszechświata to nie byłbym tak całkiem pewny. Albert Einstein

Offline Bruxa

  • ^,..,^
  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 38327
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-65535
  • ja tu tylko sprzątam...
Odp: wątek bardzo edukacyjny
« Odpowiedź #1038 dnia: 07 Czerwca 2022, 14:14:16 »
Ech...

I dlatego jako wychowawca zawsze zaczynam pracę z zespołem rodzicielskim od żmudnego często procesu przekonania rzeczonych rodzicieli, że jesteśmy po tej samej stronie barykady. Mnie też zależy, żeby bombelkom jak najlepiej było, żeby były bezpieczne i żeby odnosiły sukcesy. To, że czasem jako było nie było szkolony i doświadczony specjalista mam nieco inną wizję na czym to dobro bombelka polega, a w szczególności jakimi konkretnymi sposobami do niego dążyć (inną niż rodzic będący zazwyczaj jednak amatorem, pracującym na nieco mniejszym zespole rzeczonych bombelków), to nie znaczy, że cel mi przyświeca jakiś inny i złowieszczy.

Jak już to się uda ustalić, to przeważnie dalej wszystkim lżej. Z tym, że to trzeba pielęgnować...


I tak, wiem, że nie wszyscy to rozumieją.
Zwłaszcza nie wszyscy pedagodzy  S:)


Co wnoszę z tego, że zazwyczaj bywam straszona przez koleżanki przekazujące mi klasę rozmaitymi matkami-ludożerkami, co najmniej jedną na zespół. Które to matki okazują się, po ustaleniu priorytetów jak to wyżej opisano, najlepszymi sojuszniczkami, z którymi można by zdobywać Stalingrad. Albo go bronić, whatever.
Nie ma to jak poszczuć taką rodzicielką niewywiązującego się z umowy organizatora wycieczki, albo opieszałego dostawcę podręczników... Mnie róznych rzeczy w takich relacjach nie wolno, a jej kto zabroni  8)


Ekhm, morał z tego taki, że nie taki belfer/rodzic okropny, jak go malują.
« Ostatnia zmiana: 07 Czerwca 2022, 14:21:42 wysłana przez Bruxa »
Rude and not ginger

Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until you hear them speak.


Online Cezarian

  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 51635
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ja tu tylko bałaganię...
Odp: wątek bardzo edukacyjny
« Odpowiedź #1039 dnia: 07 Czerwca 2022, 15:48:36 »
Nie chcę przesądzać, bo przecież na tym się nie znam (ani dzieci własnych, a cudzych nie szkoliłem już 20 lat), ale może Mela dogadałaby się z Alim w sprawie jego synów?
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.

Offline Bruxa

  • ^,..,^
  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 38327
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-65535
  • ja tu tylko sprzątam...
Odp: wątek bardzo edukacyjny
« Odpowiedź #1040 dnia: 07 Czerwca 2022, 16:38:51 »
E tam, na dysfunkcyjnego rodzica nie wygląda, wykazuje zdrową troskę i krytyczne podejście, to co ja się będę wtrancać?


O, właśnie. Ja się nie będę wtrącać w jego kompetencje, a one w moje. I będzie gites.
Rude and not ginger

Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until you hear them speak.


Online Cezarian

  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 51635
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ja tu tylko bałaganię...
Odp: wątek bardzo edukacyjny
« Odpowiedź #1041 dnia: 07 Czerwca 2022, 16:57:39 »
E tam, na dysfunkcyjnego rodzica nie wygląda, wykazuje zdrową troskę i krytyczne podejście, to co ja się będę wtrancać?


O, właśnie. Ja się nie będę wtrącać w jego kompetencje, a one w moje. I będzie gites.
No tak, a na losie dzieci będących - jak niegdyś my - przyszłością narodu, nikt się nie zastanawia!
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.

Offline Bruxa

  • ^,..,^
  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 38327
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-65535
  • ja tu tylko sprzątam...
Odp: wątek bardzo edukacyjny
« Odpowiedź #1042 dnia: 07 Czerwca 2022, 18:01:05 »
No jak, przecież właśnie my z Alim do spółki. Każde w ramach właściwych kompetencji.

Które zresztą (te ramy i kompetencje) w sporej części się pokrywają. Zapewne i ja i on niejednokrotnie mówiliśmy do Przyszłości Narodu "Nie liż stołu!", albo  "Wyjmij ołówek z nosa!"...
Rude and not ginger

Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until you hear them speak.


Online Cezarian

  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 51635
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ja tu tylko bałaganię...
Odp: wątek bardzo edukacyjny
« Odpowiedź #1043 dnia: 07 Czerwca 2022, 18:45:06 »
Zapewne i ja i on niejednokrotnie mówiliśmy do Przyszłości Narodu "Nie liż stołu!", albo  "Wyjmij ołówek z nosa!"...

Nie liż stołu, wyjmij z nosa...
Kokaina? Fakt, trochę wcześnie.
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.

Offline Bruxa

  • ^,..,^
  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 38327
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-65535
  • ja tu tylko sprzątam...
Odp: wątek bardzo edukacyjny
« Odpowiedź #1044 dnia: 07 Czerwca 2022, 19:22:16 »
Panie, co oni potrafią wciągnąć nosem...
Rude and not ginger

Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until you hear them speak.


Online Cezarian

  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 51635
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ja tu tylko bałaganię...
Odp: wątek bardzo edukacyjny
« Odpowiedź #1045 dnia: 07 Czerwca 2022, 19:42:58 »
Kredę? Oczywiście w całości!
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.

Offline Bruxa

  • ^,..,^
  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 38327
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-65535
  • ja tu tylko sprzątam...
Odp: wątek bardzo edukacyjny
« Odpowiedź #1046 dnia: 07 Czerwca 2022, 20:55:24 »
W sprawie szczegółów należałoby się skonsultować z pielęgniarką szkolną. Lub psychologiem.
Rude and not ginger

Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until you hear them speak.


Offline Ali

  • ZOMOwiec
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *****
  • Wiadomości: 4983
  • słoiki dżemu truskawkowego +46/-0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Im więcej wiem, tym mniej wiem...
Odp: wątek bardzo edukacyjny
« Odpowiedź #1047 dnia: 07 Czerwca 2022, 23:02:39 »
Z tego typu zachowań, to u Młodego - lat 11 - zauważyliśmy znienacka wydzierganą sporą dziurę w owłosieniu zausznym. Wzięty na spytki przyznał, że spróbował, tak jak jedna z bohaterek filmu "Charlie i fabryka czekolady", żuć gumę a następnie przykleić ją "na potem" za uchem. I skończyło się to próbą poradzenia sobie w tej sytuacji za pomocą nożyczek. A że wstydził się, ze względu na własną głupotę, poprosić o pomoc, to otrzymaliśmy całkiem ciekawy pokaz modernistycznej fryzury.

A'propos nie wtrącania się do kompetencji nauczycieli, to nie robię tego, ale coraz krytyczniej przyglądam się temu co się w szkole dzieje. A to zniechęca mnie do wszelkiej działalności i współpracy ze szkołą. A przeżyłem 4 lata jako szef trójki klasowej. Pierwsze trzy lata były super - fajna Pani w klasie 1-3 (i nie chodzi o kryzys wieku średniego i młodą nauczycielkę). Organizowałem dzieciakom nie tylko z naszej klasy warsztaty na politechnice. Sam przebierałem się za Draculę na angielskim przy okazji Helloween. Przychodziłem robić zdjęcia na uroczystościach szkolnych. Siedziałem po nocach montując filmy z występów czy bardzo obszerny album na zakończenie 3 klasy. Ale po 4 klasie mi się odechciało. Bo widzę, że w większości przypadków nauczycielom po prostu nic się nie chce. I nie chodzi tu o problemy z pandemią i nauczaniem zdalnym, bo to jeszcze jakoś można zrozumieć. Bardziej chodzi o to, co teraz się dzieje, kiedy dzieciaki wróciły już do szkoły. Młody jest w 7 klasie i za rok kończy szkołę egzaminem. A jego lekcje w większości poświęcone są pracom plastycznym. Z polskiego jeden raz w 4 klasie pisali charakterystykę postaci. Ale za to dwa tygodnie robili makiety planet do "Małego Księcia". Potem dwa tygodnie Pani ich z tego odpytywała. "Akademia Pana Kleksa" - miesiąc budowy wszystkich pięter z pokojami. Ale napisać dwóch zdań o tym w miarę poprawnie nie potrafią. Na każdym przedmiocie najważniejsze są "mapy myśli". I muszą być kolorowe i ładnie narysowane, bo inaczej dostaje się gorszą ocenę. Angielski - w maju Pani była tylko tydzień. Reszta to ciągłe zastępstwa bez angielskiego. Gdyby nie chodził prywatnie, to by kompletnie niczego się nie nauczył. Teraz, w czerwcu, po niecałym tygodniu już nauczycielki nie ma. A to jeszcze wychowawczyni. Geografia - Pani robi teraz po 6 tematów na jednej lekcji, bo trzeba program zrealizować. A była cały czas, ale jej jeszcze nie wychodzi, bo jest świeża i nie ogarnia jeszcze tematów - to nauczycielka zerówki, która zrobiła fakultet z geografii. Chemia - gdyby nie Żona-chemik to młody by nic nie ogarnął. Część tematów niezrealizowana, ale na sprawdzianie gotowiec obejmujący ten zakres. Nawet nie chciało jej się sorawdzić co dzieciakom daje.  A potem zdziwienie, że klasa prawie w całości poległa. I tak by można mnożyć, i mnożyć, i mnożyć... Ogólnie gdyby nie drugi etat w domu jako nauczyciel, to młody by niewiele z tej szkoły wyniósł. Ale muszę podkreślić, że nie wszystko jest źle: Młody nr 2 (ten od włosów) ma jak na razie zupełnie innych nauczycieli. I jak tak dalej pójdzie, to będę mógł być o Niego spokojny. Starszy ma natomiast przechlapane - w dodatku jest z rocznika, w którym musiały iść do szkoły 6-latki i będzie ich startowało do szkół średnich o połowę więcej. No i z pozytywnych akcentów to jest jeszcze Pan od matematyki - jeden z najstarszych nauczycieli w szkole. Całkiem dobrze uczy, chociaż też potrafią mu się przytrafić merytoryczne wpadki. Ale ogólnie zupełnie inna bajka niż reszta grona pedagogicznego. Swoją klasę zresztą udowodnił na zajęciach zdalnych, kiedy jako jedyny potrafił w miarę normalnie prowadzić lekcje - i to z matematyki!
Natomiast to co mnie najbardziej wku...a to to, że dzieciaki mają w klasie chłopaka z problemami psychicznymi. Potrafi rozwalić nauczycielowi lekcję, ale i potrafi komuś rozwalić łeb. Kiedy dzieciaki agresywnie atakowane przez niego proszą nauczycieli o pomoc, to ci stwierdzają że nie mogą z tym nic zrobić. I dzieciaki z jego agresją zostają same. I nie chodzi tu o to, że coś trzeba z tym uczniem systemowo zrobić, ale o sytuacje, kiedy trwa jego agresja i dzieciaki boją się o swoje bezpieczeństwo. Nie raz już się zdarzyło, że grupa dzieciaków opuszczała szkołę bo bała się w niej pozostać.
Wiele osób stwierdza, że szkołę podstawową trzeba po prostu przeżyć i prawdziwa edukacja zaczyna się dopiero w szkole średniej. Mam nadzieję, że tak będzie.
Długi wywód i nie w stylu tego forum, ale musiałem...
Dwie rzeczy są nieskończone: Wszechświat i głupota ludzka, choć co do Wszechświata to nie byłbym tak całkiem pewny. Albert Einstein

Offline Bruxa

  • ^,..,^
  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 38327
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-65535
  • ja tu tylko sprzątam...
Odp: wątek bardzo edukacyjny
« Odpowiedź #1048 dnia: 08 Czerwca 2022, 07:29:12 »

Długi wywód i nie w stylu tego forum, ale musiałem...

Spoko. Od tego jest Rodzina  8)

"coraz krytyczniej przyglądam się temu co się w szkole dzieje" - ja też.
"w większości przypadków nauczycielom po prostu nic się nie chce" - najniższa krajowa ma wynieść w tym roku 3450PLN. Pensja startowa nauczyciela ma wynosić stażysty 3445PLN. Po podwyżce, bo na razie jest niższa. Moja czteroprocentowa podwyżka wyniosła 145PLN, policz sobie resztę. To sporo tłumaczy (choć nie wszystko). W tym braki nauczycieli, szczególnie tych kompetentnych.
A będzie gorzej.
Odchodzimy na potęgę.
Starzy na emeryturę. Młodsi, bardziej przedsiębiorczy - do innej roboty.
Narybek nie przychodzi, bo z czegoś żyć trzeba, a ze szkoły się nie da.

Ja tkwię siłą rozpędu.
I może jeszcze tym, że ja nie pracuję jako nauczycielka. Ja jestem nauczycielką.
I gdzie nie pójdę będę nauczycielką pracującą jako ktoś tam.

Oj tam, tak naprawdę  chodzi mi o wakacje. I wolne środy w tym roku  S:)



Co do tego nieszczęśliwego chłopca... pan minister oprócz wymienionych wcześniej zasług, rozwalił zupełnie system wsparcia psych-ped i nauczania specjalnego. Pełnych skutków jeszcze nie widać.
Tak, będzie gorzej.


Jak się rodzice nie zorientują, że muszą stanąć z nami po jednej stronie barykady i upomnieć się o swoje bombelki, to lepiej nie będzie.
Chciałabym móc nasłać moje ulubione Krwiożercze Matki na jedno ministerstwo...



« Ostatnia zmiana: 08 Czerwca 2022, 07:53:04 wysłana przez Bruxa »
Rude and not ginger

Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until you hear them speak.


Online Cezarian

  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 51635
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ja tu tylko bałaganię...
Odp: wątek bardzo edukacyjny
« Odpowiedź #1049 dnia: 08 Czerwca 2022, 09:47:20 »
Ali nie krępuj się,  ja bardzo lubię długie wywody. Nie będę udawał,  że jestem w temacie,  natomiast mój kolega nauczyciel (chyba już gdzieś o tym pisałem) twierdzi, że  system nauki od kilkunastu lat się nie sprawdzą, co nie przeszkadza jego twórcom brnąć dalej w tym samym kierunku.
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.