Autor Wątek: Czeski dla początkujących - nauka czeskiego.  (Przeczytany 72202 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Bruxa

  • ^,..,^
  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 38536
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-65535
  • ja tu tylko sprzątam...
Odp: Czeski dla początkujących - nauka czeskiego.
« Odpowiedź #45 dnia: 12 Grudnia 2008, 16:26:57 »
A taki Dżyngis Chan czy inny Tamerlan? Ci to urządzali pogrzeby, na całą Azję i pół Europy. Z tym, że czasami aktywnych uczestników (grzebanych) bywało więcej niż biernych (grzebiących)...
Rude and not ginger

Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until you hear them speak.


Offline Cezarian

  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 51954
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ja tu tylko bałaganię...
Odp: Czeski dla początkujących - nauka czeskiego.
« Odpowiedź #46 dnia: 12 Grudnia 2008, 17:12:48 »
A taki Dżyngis Chan czy inny Tamerlan? Ci to urządzali pogrzeby, na całą Azję i pół Europy. Z tym, że czasami aktywnych uczestników (grzebanych) bywało więcej niż biernych (grzebiących)...
Zwyczaj wystawnych - przynajmniej jeżeli chodzi o liczbę uczestników po obu stronach - pogrzebów jest niewątpliwie stary jak świat, zaś swoje apogeum przybrał jak dotąd pod rządami dwóch najbardziej znanych akuszerów pogrzebowych: Stalina i Hitlera.

Należałoby chyba także zwrócić uwagę na to, jak postęp techniki wymusza zmianę obyczajów pogrzebowych. Począwszy od I Wojny Światowej zaczął się pojawiać zwyczaj, zgodnie z którym grzebiący uczestniczą w pogrzebie grzebanych jedynie na odległość, wysyłając w zamian rakiety, samoloty itp. Należy z całą mocą zdezawuować odejście od starych, wypróbowanych metod pogrzebywania.
Przecież brak udziału grzebiących wpływa na niebezpieczne osłabienie szczególnie silnych, nieomal rodzinnych więzi, jakie powstają pomiedzy zabójcą i zabijanym oraz ich rodzinami. Nie możemy być obojętni na los dzieci sprawców i ofiar, które nie będą uczestniczyć we wspólnycm pochówku i typowej stypie. Dochodzi niekiedy do tego (vide amerykańska akcja w Serbii i Kosowie w 1999r.), że sprawcy pozostawiają niczego nie spodziwajacych się nieboszczyków samym sobie nie dbając o ich pochówek i właściwą pamięć! Więcej, zabójcy oszczędzają nawet na zasiłkach pogrzebowych dla spadkobierców (nawet Tamerlan rzadko sie zdobywał na tak podłe gesty), co powoduje, że ci ostatni nie mają żadnego interesu w grzebaniu swoich bliskich.
Jeśli komuś ostatnie zdanie wydaje się zbyt abstrakcyjne, to przypominam odcinek RP, w którym rodzinka chciała zamordować w oczekiwaniu na spodziewane zasiłki dziadka Jacka.
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.

Offline 666

  • Łeb-Majster
  • Młodszy Techniczny Telewizyjny
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • ***
  • Wiadomości: 4910
  • słoiki dżemu truskawkowego +667/-666
  • Płeć: Mężczyzna
    • 4915610
    • Maciej Zembaty - strona nieoficjalna
Odp: Czeski dla początkujących - nauka czeskiego.
« Odpowiedź #47 dnia: 29 Grudnia 2008, 21:43:08 »
Ale zajrzalam tu by zapytac jak tam nauka czeskiego.
To taki magiczny jezyk.
Raczej średnio... tylko w praktyce, czyli oglądam, słucham, a nawet i zdarzyło się "rozmawiać".
nie graj ze mną...

Offline Bazil

  • Hydraulik
  • Aktywny Bułczarz
  • *
  • Wiadomości: 135
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-0
  • Płeć: Mężczyzna
  • zignorowac?....czy dac w modre?
Odp: Czeski dla początkujących - nauka czeskiego.
« Odpowiedź #48 dnia: 31 Grudnia 2008, 06:24:28 »
Z bracmi czechami mieszkalem kilka razy w jednym domu ,ale nijak nie moge pojac tej Szwejkowskiej mentalnosci ,moze klóci sie to z sarmacko-madziarskimi korzeniami mojej rodziny?którym predzej do wybitki i do szklanki nizli do knedlików i kufla piwa? Ale.....mnie powala ich "narodne divadlo" czy jakos tak a chodzi o "teatr narodowy" no i nie maja tak wspanialego dzemu truskawkowego....palce lizac...

Online Fasiol

  • ZOMOwiec
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *****
  • Wiadomości: 21235
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-10
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czeski dla początkujących - nauka czeskiego.
« Odpowiedź #49 dnia: 31 Grudnia 2008, 09:09:09 »
...no i nie maja tak wspanialego dzemu truskawkowego....

Mają za to Otika!
Prze-ra-ża-ją-ce!!!
Bóg stworzył ziemię, niebo i wodę, księżyc i słońce. Stworzył człowieka, ptaki i zwierzęta. Ale psa nie stworzył. Bo psa już miał.

Offline Bluesmanniak

  • ZOMOwiec
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *****
  • Wiadomości: 26311
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-4
Odp: Czeski dla początkujących - nauka czeskiego.
« Odpowiedź #50 dnia: 01 Stycznia 2009, 18:54:00 »
Ja ostatnio ćwiczę czeski raczej biernie, bo filmowo.
Nowy rok zainaugurowaliśmy - "Kelner, płacić!", taki sobie. Zygfryd, "Dzikie pszczoły" o wiele lepsiejsze są! A dziś (znaczy może jutro, bo o 3 rano) Kultura znowu coś daje: "Słoneczne miasto" (2005, czesko-słowacki)

Offline 666

  • Łeb-Majster
  • Młodszy Techniczny Telewizyjny
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • ***
  • Wiadomości: 4910
  • słoiki dżemu truskawkowego +667/-666
  • Płeć: Mężczyzna
    • 4915610
    • Maciej Zembaty - strona nieoficjalna
Odp: Czeski dla początkujących - nauka czeskiego.
« Odpowiedź #51 dnia: 01 Stycznia 2009, 19:33:34 »
Ja ostatnio ćwiczę czeski raczej biernie, bo filmowo.
Nowy rok zainaugurowaliśmy - "Kelner, płacić!", taki sobie. Zygfryd, "Dzikie pszczoły" o wiele lepsiejsze są! A dziś (znaczy może jutro, bo o 3 rano) Kultura znowu coś daje: "Słoneczne miasto" (2005, czesko-słowacki)
"Słoneczne miasto" muszę zobaczyć, aczkolwiek raczej nie w TV, bo mam na DVD, a te starsze filmy są trudniej dostępne (na allegro niektóre są). Dlaczego akurat "Kelner, płacić!"? Bo usłyszałem piosenkę, która go promuje i postanowiłem go zdobyć. Dla mnie jest to film niezwykle zajebisty, że tak się fajnie i zajebiście i super wyrażę. ;D Tylko niech nikt nie spodziewa się komedii w stylu "Głupi i głupszy".

Jednak Sverak, to pewna firma jest i praktycznie wszystko co się z nim wiąże (albo z jego synem) jest dla mnie co najmniej bardzo dobre.
nie graj ze mną...

Offline Bruxa

  • ^,..,^
  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 38536
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-65535
  • ja tu tylko sprzątam...
Odp: Czeski dla początkujących - nauka czeskiego.
« Odpowiedź #52 dnia: 01 Stycznia 2009, 21:35:53 »
Ale.....mnie powala ich "narodne divadlo"

... w którym oczywiście zasiadają ważeni dziwacy  :D

Mnie akurat szwejkowa mentalność odpowiada bardzo. Bardziej mi odpowiada narodowe motto "to chce klid"* niż "ja z synowcem na czele i jakoś to  będzie" (to z Pana Tadeusza, Zygfryd  ;)).
Ale jak naród liczy skromne 10 milionów to naturalnym jest, że z historycznych bitew najrzewniej wspominać będzie tę, w której szybko się poddali, za to wszyscy przeżyli.
My Sarmaci wolim celebrować narodowe katastrofy, im krwawsze, tym huczniej.  S:)



_________________________________
* w przybliżeniu "spoko luz"
Rude and not ginger

Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until you hear them speak.


Offline 666

  • Łeb-Majster
  • Młodszy Techniczny Telewizyjny
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • ***
  • Wiadomości: 4910
  • słoiki dżemu truskawkowego +667/-666
  • Płeć: Mężczyzna
    • 4915610
    • Maciej Zembaty - strona nieoficjalna
Odp: Czeski dla początkujących - nauka czeskiego.
« Odpowiedź #53 dnia: 02 Stycznia 2009, 01:23:12 »
"ja z synowcem na czele i jakoś to  będzie" (to z Pana Tadeusza, Zygfryd  ;)).
O, dobrze, żę mi powiedziałaś - przecież ja skończyłem dopiero liceum, to nie mogę wiedzieć takich rzeczy. Może za 50 lat będę to wiedział tak sam z siebie, bez pomocy. Może, choć też nie sądzę.

My Sarmaci wolim celebrować narodowe katastrofy, im krwawsze, tym huczniej.  S:)
Bo to takie ... romantyczne - z bagnetami na czołgi! Akurat to rozumiem i jestem dumny, że Warszawa nie jak Praga... choć teraz wychodzi na tym lepiej Praga, ale cóż...
nie graj ze mną...

Offline Bazil

  • Hydraulik
  • Aktywny Bułczarz
  • *
  • Wiadomości: 135
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-0
  • Płeć: Mężczyzna
  • zignorowac?....czy dac w modre?
Odp: Czeski dla początkujących - nauka czeskiego.
« Odpowiedź #54 dnia: 02 Stycznia 2009, 06:36:40 »
Dziadek moj pracujacy przed druga wojna swiatowa w kopalniach wegla Belgii a potem Francji spotykal wielu Czechów ,a jego zdanie o nich (niestety) streszczalo sie w zarcie "gdy kto po niemieckiej stronie naje sie kapusty i mocno pierdnie po czeskiej stronie we wszystkich piwiarniach czesi podnosza rece" ,a kolego Zygfrydzie.....gdzie Polacy ,w której bitwie atakowali bagnetami czolgi? Tylko w niemieckich kronikach z czasów wojny "polska" kawaleria atakowala lancami i szablami czolgi ,a wasc powtarzasz niemieckie byzydury.

Offline Bluesmanniak

  • ZOMOwiec
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *****
  • Wiadomości: 26311
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-4
Odp: Czeski dla początkujących - nauka czeskiego.
« Odpowiedź #55 dnia: 02 Stycznia 2009, 07:03:30 »
Dlaczego akurat "Kelner, płacić!"? Bo usłyszałem piosenkę, która go promuje i postanowiłem go zdobyć. Dla mnie jest to film niezwykle zajebisty, że tak się fajnie i zajebiście i super wyrażę.
Zgoda, piosenka w tym filmie najlepsza ;D

Online Fasiol

  • ZOMOwiec
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *****
  • Wiadomości: 21235
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-10
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czeski dla początkujących - nauka czeskiego.
« Odpowiedź #56 dnia: 02 Stycznia 2009, 08:36:32 »
"gdy kto po niemieckiej stronie naje sie kapusty ...

He,he.Dobre,już lubię dziadka.
Bóg stworzył ziemię, niebo i wodę, księżyc i słońce. Stworzył człowieka, ptaki i zwierzęta. Ale psa nie stworzył. Bo psa już miał.

Offline 666

  • Łeb-Majster
  • Młodszy Techniczny Telewizyjny
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • ***
  • Wiadomości: 4910
  • słoiki dżemu truskawkowego +667/-666
  • Płeć: Mężczyzna
    • 4915610
    • Maciej Zembaty - strona nieoficjalna
Odp: Czeski dla początkujących - nauka czeskiego.
« Odpowiedź #57 dnia: 02 Stycznia 2009, 10:59:25 »
a kolego Zygfrydzie.....gdzie Polacy ,w której bitwie atakowali bagnetami czolgi? Tylko w niemieckich kronikach z czasów wojny "polska" kawaleria atakowala lancami i szablami czolgi ,a wasc powtarzasz niemieckie byzydury.
Dobra, nie wiem tego, bo mnie przy tym nie było, ale...
Kampania wrześniowa, to było coś w tym stylu chyba? Nie wiem czy dosłownie, ale na pewno coś mniej-więcej.
nie graj ze mną...

Offline Bluesmanniak

  • ZOMOwiec
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *****
  • Wiadomości: 26311
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-4
Odp: Czeski dla początkujących - nauka czeskiego.
« Odpowiedź #58 dnia: 02 Stycznia 2009, 11:09:21 »
Też mnie przy tym nie było (a Bazil był?), ale przypomniał mi sie mój nauczyciel fizyki. Dostałem z klasówki 3+ i wyraziłem zdziwienie, że przecież zrobiłem mniej więcej tak jak on właśnie przedstawił rozwiązanie i oczywiście odpowiedział mi pytaniem: ale mniej czy więcej?
Bagnet na koń!

Offline Bazil

  • Hydraulik
  • Aktywny Bułczarz
  • *
  • Wiadomości: 135
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-0
  • Płeć: Mężczyzna
  • zignorowac?....czy dac w modre?
Odp: Czeski dla początkujących - nauka czeskiego.
« Odpowiedź #59 dnia: 02 Stycznia 2009, 18:13:04 »
ot....i widac ,ze "michnikowszczyzna" zrobila swoje ,niemcy tuz po kampanii wrzesniowej nakrecili kronike filmowa ,w której pokazano bezsensowna szarze polskich ulanów z lancami i szablami na czolgi....by osmieszyc i wykpic polaczków.Kronika ta pokazywana wiele razy (i za PRLu) ukula ten sterotyp polskiego szalenca na koniu miotajacego ciosy szabelka w bok czy tez lufe niemieckiego czolgu ,a klamstwo powtarzane po wielokroc  ,po pewnym czasie (wybaczcie waszmosciowie) jeno niedouczeni glupcy przyjmuja jako prawde.A co do tego czy bylem przy tym.....ten argument przyjme jako kolejny dowód na ignorancje historyczna pokolenia "siema" ,którzy mowia o Programie Trzecim Polskiego radia nie innaczej jak "trUjka"