Autor Wątek: www.religia.św  (Przeczytany 100055 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline Bluesmanniak

  • ZOMOwiec
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *****
  • Wiadomości: 26165
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-4
Odp: www.religia.św
« Odpowiedź #180 dnia: 17 Stycznia 2014, 07:16:35 »
 W poniedziałek u nasz kolęda... muszę poćwiczyć muskuły. Ale może zasypie? ;D

Offline Cezarian

  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 51644
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ja tu tylko bałaganię...
Odp: www.religia.św
« Odpowiedź #181 dnia: 17 Stycznia 2014, 12:54:03 »
W jakiś sposób w tej parafii trzeba pracować, jak chce się do niej należeć. Proste.
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.

Offline Bruxa

  • ^,..,^
  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 38334
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-65535
  • ja tu tylko sprzątam...
Odp: www.religia.św
« Odpowiedź #182 dnia: 17 Stycznia 2014, 13:18:14 »
Ciekawe, czy opłata abonamentowa dotyczy wszystkich rodzin w parafii? W końcu jak ktoś jest ateistą, to jego wybór, że nie korzysta z oferty przygotowanej przez księdza.
(wszelkie podobieństwo do proponowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opłaty audiowizualnej nieprzypadkowe)
Rude and not ginger

Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until you hear them speak.


Offline Baader

  • Hydraulik
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 3839
  • słoiki dżemu truskawkowego +25/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: www.religia.św
« Odpowiedź #183 dnia: 17 Stycznia 2014, 21:34:46 »
Trochę naciągane ale niektóre zdjęcia niezłe

https://www.facebook.com/kokoscioly
Hochsztapler pan jesteś panie starszy! Zwykły hoch... hochsztapler!!!

Offline Bruxa

  • ^,..,^
  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 38334
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-65535
  • ja tu tylko sprzątam...
Odp: www.religia.św
« Odpowiedź #184 dnia: 17 Stycznia 2014, 22:12:56 »
Im bardziej nowoczesna architektura, tym mniej musi tę kurę udawać...

Co mi przypomniało, że po multańskiej stronie południowej granicy napatoczyliśmy się ongiś na szlak oznakowany symbolem dość jednoznacznie przedstawiającym rakietę kosmiczną. Po dotarciu na miejsce okazało się, że prowadził do leśnej kapliczki.


To w ogóle jest osobna konkurencja - kościoły udające statki kosmiczne. A może wcale nie udające???
Rude and not ginger

Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until you hear them speak.


Offline Baader

  • Hydraulik
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 3839
  • słoiki dżemu truskawkowego +25/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: www.religia.św
« Odpowiedź #185 dnia: 18 Stycznia 2014, 09:01:50 »
Oznakowanie szlaków turystycznych w różnych krajach to jest niekiedy poezja. Dobre dziesięć lat temu w przepięknych Tatrach Słowackich trafiłem przy szlaku na tabliczkę z następującym obstrzeżeniem : WARNING! ROLLING STONES! Niby wszystko ok ale pod czaszką natychmiast pojawiła się myśl : to dalej pewnie się czają bitlesy...
Hochsztapler pan jesteś panie starszy! Zwykły hoch... hochsztapler!!!

Offline Cezarian

  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 51644
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ja tu tylko bałaganię...
Odp: www.religia.św
« Odpowiedź #186 dnia: 18 Stycznia 2014, 17:26:21 »
To w ogóle jest osobna konkurencja - kościoły udające statki kosmiczne. A może wcale nie udające???
Na przykład minarety wokół Hagia Sophia.
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.

Offline Bruxa

  • ^,..,^
  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 38334
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-65535
  • ja tu tylko sprzątam...
Odp: www.religia.św
« Odpowiedź #187 dnia: 18 Stycznia 2014, 17:45:17 »
Taki minaret to prosta rakieta ziemia-powietrze przy czymś takim:

Rude and not ginger

Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until you hear them speak.


Offline Bruxa

  • ^,..,^
  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 38334
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-65535
  • ja tu tylko sprzątam...
Odp: www.religia.św
« Odpowiedź #188 dnia: 18 Stycznia 2014, 17:58:55 »
To był kościół z Liverpoolu, najprawdopodobniej pod wezwaniem św. Saurona. A poniżej kościół św. Dartha Vadera, z Wrocławia:



To tylko fragment. w całości bryła jest jeszcze bardziej imponująca.

A w tym kościele założono radary przeciwminaretowe:

Rude and not ginger

Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until you hear them speak.


Offline Cezarian

  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 51644
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ja tu tylko bałaganię...
Odp: www.religia.św
« Odpowiedź #189 dnia: 18 Stycznia 2014, 22:49:18 »
Architekturą kościelną zajęła się swego czasu nawet Hanna Maria Giza, robiąc cykl audycji na ten temat. Gorzko-słodki można powiedzieć.
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.

Stefan

  • Gość
Odp: www.religia.św
« Odpowiedź #190 dnia: 17 Marca 2014, 17:28:29 »
Bardzo w temacie aktualny Szubzda z Białegostoku:


"Niedaleko opuszczonego przez wszystkich prócz żuli Dworca Białystok Fabryczny tkwi sobie niepozorna budowla. Po uważniejszym przyjrzeniu się okazuje się, że jest to kościół. Jego budowniczowie nie zawracali sobie głowy takimi fanaberiami jak styl architektoniczny. W ogóle podlaskie kościoły nie przesadzają ze stylem. Jest wieża, jest witraż - jest kościół. Najbardziej stylowym przedmiotem, który jest w tym kościele jest ponoć kamień prosto z Księżyca. Jak ten kamień trafił z NASA do parafii przy ul. Kapralskiej w Białymstoku nie wiadomo, ale na pewno kryje się za tym niezła historia.[/size]Kościół nosi wezwanie, które zawsze mnie jakoś przytłacza i przygniata: „Najświętszego Serca Jezusowego”. Jest w tym przyznacie kolosalna dawka dramatycznie dosłownej dewocji, której jakoś nie potrafię oswoić. Zupełnie naturalnie przyswajała ją moja babcia Stefa, wprost uwielbiała modlitwy do Krwi, nowenny do razów, westchnienia do cierni i innego rodzaju gorzkie żale.Kiedyś podczas Debeściaka (taka impreza kabaretowa) udałem się do kościoła Najświętszego Serca Jezusowego w Dąbrowie Górniczej – Strzemieszycach. Mam wrażenie, że ta fraza waży co najmniej tyle co strzemieszycka bazylika, zwana dość ironicznie bazyliką mniejszą. Potężna, gromowładna budowla ze szturmującymi niebo wieżami. Wielkie bazylisko. Opasła katedra. Doniosła i ciężka jak jej tytuł.Pewnego jednak razu w modrą, kanaryjską niedzielę zabłąkałem się pomiędzy stoiskiem z ręcznikami plażowymi i sklepem suwenirowym i był tam taki wesoły, biały domek. I wiecie co to było? Kościół Sagrado Corazon w Las Palmas. Wszedłem i odruchowo spodziewałem się jakichś latynoskich kawałków tanecznych. Ale nawet mimo braku dźwięków rumby, poczułem się tam jakoś dziwnie lekko. Nie jak pobożny katolik na dębowym klęczniku lecz raczej jak taki, by tak rzec, pobożny balonik. I wtedy przypomniała mi się historia proroka Eliasza, który wyszedł na spotkanie Boga i odruchowo zaczął szukać go w druzgocącej skały wichurze, ale Go nie znalazł. I wtedy zobaczył wielkie trzęsienie ziemi. Myślał, że Bóg był w trzęsieniu ziemi. I też Go nie było. Potem rozpętał się wielki ogień. Ale Boga w ogniu nie było. I gdy prorok miał już porzucić dalsze poszukiwania, poczuł jak kosmyki jego brody muska szmer łagodnego powiewu. Dokładnie tego samego, który marszczył toń zatoki koło Las Palmas i dmuchał w nieznośnie żółte ręczniki obok „Sagrado Corazon”.I to jest ten trop!"[/color]

Offline Cezarian

  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 51644
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ja tu tylko bałaganię...
Odp: www.religia.św
« Odpowiedź #191 dnia: 17 Marca 2014, 20:59:23 »
Ciekawe, coś jest na rzeczy.
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.

Offline Baader

  • Hydraulik
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 3839
  • słoiki dżemu truskawkowego +25/-2
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: www.religia.św
« Odpowiedź #192 dnia: 18 Marca 2014, 19:50:30 »
No to zapraszam do jednego z dwóch kościołów "na dzielni":

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Jadwigi_Królowej_w_Krakowie_(ul._Łokietka)

Mamy tu taki passus: Jego masywna, modernistyczna bryła dobrze wtapia się w osiedlowy krajobraz. Oj aż za bardzo. Faktycznie harmonizuje z otaczającymi go wielkopłytowcami, nie wiem jednak czy o to chodziło. Zwrócić należy uwagę na nigdy zdaje się nie wykończoną powierzchnię zewnętrzną, dzięki której zyskał sobie nazwę potoczną "p.w. św. Betona". Ale  u schyłku PRL zdaje się taki "stajl" dominował i to była reguła a nie wyjątek. Lojalnie też należy stwierdzić, że w lecie gdy są liście dookoła i w przyległym parku, sześcian ten razi o wiele mniej.

I nr 2: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kościół_św._Karola_Boromeusza_w_Krakowie
Na tyle mały że ginie wśród bloków, a jeszcze wcześniej była tam w ogóle drewniana hmmm... szopa. O tyle mi bliska że świadkowało się tam na ślubie znajomych, a o tyle fajna, że przy silnym wietrze skrzypiała niczym jakiś galeon :)

Dawniej ludzie czuli jakiś większy umiar w tej materii. Jakby ktoś miał ochotę zapraszam w strony rodzinne na Szlak Architektury Drewnianej i przekonanie się naoczne:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Szlak_Architektury_Drewnianej_(województwo_małopolskie)

Hochsztapler pan jesteś panie starszy! Zwykły hoch... hochsztapler!!!

Offline Bruxa

  • ^,..,^
  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 38334
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-65535
  • ja tu tylko sprzątam...
Odp: www.religia.św
« Odpowiedź #193 dnia: 18 Marca 2014, 21:44:20 »
Oba przykłady wzbudzają pobożność, aż się wyrywa westchnienie "O Jezu!" ::)

We Wawie też się mamy czym "pochwalić". Taki na przykład kościół p.w. św. Maksymiliana Kolbe, bryłą przywołujący na myśl krematorium. Zwłaszcza wieża (dzwonnica?) w miejsce komina...



Gugiel donosi, że w Częstochowie ten sam patron również nie miał szczęścia do architekta...

Rude and not ginger

Light travels faster than sound. That's why some people appear bright until you hear them speak.


Offline Cezarian

  • Pierdziel
  • Kombatant Wojny Rosyjsko-Japońskiej
  • *
  • Wiadomości: 51644
  • słoiki dżemu truskawkowego +65535/-32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ja tu tylko bałaganię...
Odp: www.religia.św
« Odpowiedź #194 dnia: 18 Marca 2014, 22:58:41 »
A mi się podoba, że mamy wolny rynek architektoniczny i każdy może spieprzyć, co mu się podoba.
Co wcale nie oznacza, że bryły mi się podobają.
Ciekawe, że kościół św. Jadwigi Królowej w Krakowie został uznany za "p.w. św. Betona". Jadwiga, tak młodo umarła, a zdążyła zostać betonem. Dobrze, że nie Bronisławem Betonem Batonem.
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam.